top of page
< Back

Ressam Komet son yolculuğuna uğurlandı

Komet adıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun dün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde gerçekleştirilen cenaze töreninin ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.
Komet adıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Tören sonrası sanatçının cenazesi Bebek Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.
Gürkan Coşkun, 25 Eylül'de tedavi gördüğü kanser hastalığı sebebiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı için daha önce eğitim gördüğü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Hamdi Bey Salonu'nda cenaze töreni düzenlendi.
Törenin ardından 'Komet'in cenazesi Bebek Camii'ne götürülmek üzere omuzlara alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına nakledildi. Bebek'teki cenaze namazına CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamza Çebi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Kılınan namazın ardından cenaze Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.

"TOPLUM ONU ÇOK UZUN BİR SÜRE KEŞFETMEYE DEVAM EDECEK"
Cenaze töreninde konuşan Ressam Bedri Baykam, "Komet benim için eşsiz bir arkadaştı. Sayısız insana da arkadaşlık yaptı. Nevi şahsına münhasır çok özel bir ressamdı. Kendi efsanesini oluşturmuştu. Sanatı kendi kurduğu bir tiyatro, bir sinema gibiydi. Büyük bir entelektüel ve aydındı, müthiş bir kütüphanesi vardı. Türkiye'de olduğu kadar Fransa'da özellikle Paris'te sanatçılar arasında adı geçen, sevilen, iz bırakan bir isimdi. Herkesin kendine dair Komet anektodları vardır, muzip, tartışmayı seven, sevecen bir insandı. Köklerine, Atatürk Devrimlerine ve ülkesine bağlı bir insandı. Son dönemlerin moda akımlarının hiçbirine kapılmadı. Arkasında büyük bir iz bıraktı. Aynı zamanda büyük bir şairdi. Alıştığımız kolay beğenilen şiirler dışında farklı eserler verdi. Kendisinden sonra resimleri kadar, şiirleri de konuşulacaktır. İnsanlar deştikçe farklı Komet kimlikleri bulacak. Toplum onu çok uzun bir süre keşfetmeye devam edecek, Türkiye'de aydın yüzlerde, yaşamaya devam edecek" dedi.
"ABİDİN DİNO, AVNİ ARBAŞ İLE BİRLİKTE PARİS'TE EN ÇOK TANINAN RESSAMIMIZDI"
Oyuncu Müjdat Gezen, "Onu tanımak çok güzel bir duyguydu. Bir gün Cihangir'deki evimde birlikteydik, yanında boyası yoktu, portremi resmetmek istemişti. O zamanlar 10 yaşında olan kızım Elif'in sulu boyasıyla beni resmetti, altına da bir şiir yazdı, hala bende durur, ben ölene kadar da duracak. Komet çok yürekli, çok tatlı bir insandı. Çorum'dan buralara kadar gelmiş, devlet bursuyla Paris'e gitmiş bir isim. Şiir sanatına, resim sanatına çok güzel hizmetleri olmuştu. Abidin Dino, Avni Arbaş ile birlikte Paris'te en çok tanınan ressamımızdı, rahmet diliyorum" şeklinde konuştu.
PEN TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: YİTİRMEDİK GÖZ KIRPTI SADECE!
Yazarlar birliği PEN TÜRKİYE, Komet'in ardından bir açıklama yayımladı. "Yitirmedik, o göz kırptı sadece!" başlığı ile yayımlanan açıklama şu şekilde:
"Yitirmedik, o göz kırptı sadece!
Şakacı adamdır Komet. Adından da belli değil mi, belli: KOMET. Kuyruklu Yıldız!
Şaka gibi diyoruz, çünkü böyle gerçek insanların varlığına eskisi kadar inanmıyoruz.
Komet öyledir, şaka gibi gerçektir! İsmi de, cismi de, resmi de, şiiri de. “Bir köşeyi önce pardösüsü dönüyorsa, bilin ki içindeki Komet’tir!” diye bir atasözümüz bile var ondan.
Yitirdik diyorlar ya, böyle gerçek insanlar, şakacı adamlar, can dostlar, kuyruklu yıldızlar yani yiter mi hiç, sadece göz kırparlar!
Sevgili şakacı Komet,
seni çok seviyoruz.
Öyle varsın ki!"

Ressam Komet son yolculuğuna uğurlandı

Komet adıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun dün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde gerçekleştirilen cenaze töreninin...

bottom of page